Rio 2016 Olympic Games Complete Schedule and Events Guide

The Rio 2016 Games will provide the best possible environment for peak performances. Athletes will enjoy world-class facilities, including a superb village, all located in one of the world’s most beautiful cities, in a compact layout for maximum convenience.

Here’s a daily look at potentially intriguing events (all times Eastern):

Wednesday, Aug. 3
13:00 pm – Football – Women’s First round
15:00 pm – Football – Women’s First round
19:00 pm – Football – Women’s First round

Thursday, Aug. 4
13:00 pm – Football – Men’s First round
15:00 pm – Football – Men’s First round
17:00 pm – Football – Men’s First round
18:00 pm – Football – Men’s First round

Friday, Aug. 5
19:15 pm – Opening Ceremony

Saturday, Aug. 6 — Day 1
08:30 am – Shooting – Men’s and Women’s Qualification, Finals
08:30 am – Rowing – Men’s and Women’s Heats
09:00 am – Water polo – Men’s Preliminary Round
09:00 am – Table tennis – Men’s and Women’s Singles: Prelims, Round 1
09:00 am – Fencing – Women’s Individual Epee Prelims, Quarter-finals
09:00 am – Archery – Men’s Team 1/8 Eliminations
09:30 am – Volleyball – Women’s Preliminary Round
09:30 am – Cycling road – Men’s Road Race Final
09:30 am – Handball – Women’s Preliminaries
10:00 am – Judo – Men’s -60kg and Women’s – Carioca Arena 2
10:00 am – Equestrian eventing – Eventing Individual and Team Dressage – Olympic Equestrian Centre
10:00 am – Hockey – Men’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 1
10:00 am – Volleyball – Beach Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
10:30 am – Shooting – Women’s final – Olympic Shooting Centre
10:30 am – Gymnastics – Men’s Qualification – Rio Olympic Arena
10:45 am – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Centre Court
11:00 am – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Court 1
11:00 am – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Court 2
11:00 am – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Courts 3-9
11:00 am – Rugby – Women’s Pool Round (6 Matches) – Deodoro Stadium
11:00 am – Hockey – Men’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 2
11:00 am – Boxing – Men’s Preliminaries – Riocentro – Pavilion 6
12:00 pm – Basketball – Women’s Preliminary Round – Youth Arena
13:00 pm – Swimming – Men’s and Women’s Heats – Olympic Aquatics Stadium
14:00 pm – Archery – Men’s Team Quarter-finals, Semi-finals, Finals – Sambódromo
14:15 pm – Basketball- Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1
14:30 pm – Table tennis – Men’s and Women’s Singles: Round 1 – Riocentro – Pavilion 3
14:30 pm – Gymnastics – Artistic – Men’s Qualification – Rio Olympic Arena
14:40 pm – Handball – Women’s Preliminaries – Future Arena
15:00 pm – Volleyball – Women’s Preliminary Round – Maracanãzinho
15:00 pm – Football – Women’s First round – Corinthians Arena – São Paulo
15:30 pm – Judo – Men’s -60kg and Women’s -48kg Finals – Carioca Arena 2
15:30 pm – Shooting – Men’s final – Olympic Shooting Centre
15:30 pm – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
16:00 pm – Rugby – Women’s Pool Round (6 Matches) – Deodoro Stadium
16:00 pm – Fencing – Women’s Individual Epee Semi-finals, Finals – Carioca Arena 3
17:00 pm – Football – Women’s First round – Mineirão – Belo Horizonte
17:00 pm – Hockey – Women’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 2
17:00 pm – Boxing – Men’s Preliminaries – Riocentro – Pavilion 6
17:30 pm – Basketball – Women’s Preliminary Round – Youth Arena
18:00 pm – Hockey – Men’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 1
18:30 pm – Gymnastics – Artistic – Men’s Qualification – Rio Olympic Arena
18:45 pm – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Centre Court
19:00 pm – Weightlifting – Women’s 48kg Final – Riocentro – Pavilion 2
19:00 pm – Table tennis – Men’s and Women’s Singles: Rounds 1 and 2 – Riocentro – Pavilion 3
19:00 pm – Football – Women’s First round – Olympic Stadium – Engenhão
19:00 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1
19:30 pm – Water polo – Men’s Preliminary Round – Maria Lenk Aquatics Centre
19:50 pm – Handball – Women’s Preliminaries – Future Arena
20:30 pm – Volleyball – Women’s Preliminary Round – Maracanãzinho
21:00 pm – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
22:00 pm – Swimming – Men’s and Women’s Semi-finals, Finals – Olympic Aquatics Stadium
22:30 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1

Sunday, Aug. 7 — Day 2
08:30 am – Rowing – Men’s and Women’s Heats, Repechages – Lagoa Stadium
09:00 am – Shooting – Men’s and Women’s Qualification, Finals – Olympic Shooting Centre
09:00 am – Table tennis – Men’s and Women’s Singles: Round 2 – Riocentro – Pavilion 3
09:00 am – Fencing – Men’s Individual Foil Prelims, Quarter-finals – Carioca Arena 3
09:00 am – Archery – Women’s Team 1/8 Eliminations – Sambódromo
09:30 am – Volleyball – Men’s Preliminary Round – Maracanãzinho
09:30 am – Handball – Men’s Preliminaries – Future Arena
09:45 am – Gymnastics – Artistic – Women’s Qualification – Rio Olympic Arena
10:00 am – Weightlifting – Men’s 56kg, Women’s 53kg – Riocentro – Pavilion 2
10:00 am – Judo – Men’s -66kg and Women’s -52kg – Carioca Arena 2
10:00 am – Equestrian eventing – Eventing Individual and Team Dressage – Olympic Equestrian Centre
10:00 am – Hockey – Women’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 1
10:00 am – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
10:45 am – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Centre Court
11:00 am – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Court 1
11:00 am – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Court 2
11:00 am – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Courts 3-9
11:00 am – Rugby – Women’s Pool Round (6 Matches) – Deodoro Stadium
11:00 am – Hockey – Women’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 2
11:00 am – Boxing – Men’s Preliminaries – Riocentro – Pavilion 6
12:00 pm – Basketball – Women’s Preliminary Round – Youth Arena
12:15 pm – Cycling road – Women’s Road Race Final – Fort Copacabana
12:30 pm – Canoe slalom – Men’s Canoe and Kayak Heats – Whitewater Stadium
13:00 pm – Football – Men’s First round – Fonte Nova Arena – Salvador
13:00 pm – Swimming – Men’s and Women’s Heats – Olympic Aquatics Stadium
13:30 pm – Table tennis – Men’s and Women’s Singles: Round 2 – Riocentro – Pavilion 3
14:00 pm – Archery – Women’s Team Quarter-finals, Semi-finals, Finals – Sambódromo
14:15 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1
14:30 pm – Gymnastics – Artistic – Women’s Qualification – Rio Olympic Arena
14:40 pm – Handball – Men’s Preliminaries – Future Arena
15:00 pm – Volleyball – Men’s Preliminary Round – Maracanãzinho
15:00 pm – Football – Men’s First round – Olympic Stadium – Engenhão
15:30 pm – Weightlifting – Women’s 53kg Final – Riocentro – Pavilion 2
15:30 pm – Judo – Men’s -66kg and Women’s -52kg Finals – Carioca Arena 2
15:30 pm – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
16:00 pm – Rugby – Women’s Placing 9-12 and Quarter-finals – Deodoro Stadium
16:00 pm – Fencing – Men’s Individual Foil Semi-finals, Finals – Carioca Arena 3
16:00 pm – Diving – Women’s Synchronized 3m Springboard Final – Maria Lenk Aquatics Centre
17:00 pm – Hockey – Men’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 2
17:00 pm – Boxing – Men’s Preliminaries – Riocentro – Pavilion 6
17:30 pm – Gymnastics – Artistic – Women’s Qualification – Rio Olympic Arena
17:30 pm – Basketball – Women’s Preliminary Round – Youth Arena
18:00 pm – Table tennis – Men’s and Women’s Singles: Round 3 – Riocentro – Pavilion 3
18:00 pm – Football – Men’s First round – Amazônia Arena – Manaus
18:00 pm – Hockey – Men’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 1
18:45 pm – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Centre Court
19:00 pm – Weightlifting – Men’s 56kg Final – Riocentro – Pavilion 2
19:00 pm – Football – Men’s First round – Mané Garrincha Stadium – Brasília
19:00 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1
19:50 pm – Handball – Men’s Preliminaries – Future Arena
20:30 pm – Volleyball – Men’s Preliminary Round – Maracanãzinho
20:30 pm – Gymnastics – Artistic – Women’s Qualification – Rio Olympic Arena
21:00 pm – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
22:00 pm – Swimming – Men’s and Women’s Semi-finals, Finals – Olympic Aquatics Stadium
22:30 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1

Monday, Aug. 8 — Day 3
08:30 am – Rowing – Men’s and Women’s Heats, Repechages, Semi-finals – Lagoa Stadium
09:00 am – Water polo – Men’s Preliminary Round – Maria Lenk Aquatics Centre
09:00 am – Shooting – Men’s Qualification, Finals – Olympic Shooting Centre
09:00 am – Fencing – Women’s Individual Sabre Prelims, Quarter-finals – Carioca Arena 3
09:00 am – Archery – Men’s and Women’s Individual Eliminations – Sambódromo
09:30 am – Volleyball – Women’s Preliminary Round – Maracanãzinho
09:30 am – Handball – Women’s Preliminaries – Future Arena
10:00 am – Weightlifting – Men’s 62kg, Women’s 58kg – Riocentro – Pavilion 2
10:00 am – Table tennis – Men’s and Women’s Singles: Round 3 – Riocentro – Pavilion 3
10:00 am – Judo – Men’s -73kg and Women’s -57kg – Carioca Arena 2
10:00 am – Hockey – Men’s and Women’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 1
10:00 am – Equestrian eventing – Eventing Cross-Country – Olympic Equestrian Centre
10:00 am – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
10:45 am – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Centre Court
11:00 am – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Court 1
11:00 am – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Court 2
11:00 am – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Courts 3-9
11:00 am – Hockey – Men’s and Women’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 2
11:00 am – Boxing – Men’s Preliminaries – Riocentro – Pavilion 6
12:00 pm – Basketball – Women’s Preliminary Round – Youth Arena
12:30 pm – Rugby – Women’s Placing 5-12, Semi-finals – Deodoro Stadium
12:30 pm – Canoe slalom – Men’s & Women’s Canoe and Kayak Heats – Whitewater Stadium
13:00 pm – Sailing – Men’s and Women’s Racing – Marina da Glória
13:00 pm – Swimming – Men’s and Women’s Heats – Olympic Aquatics Stadium
14:15 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1
14:40 pm – Handball – Women’s Preliminaries – Future Arena
15:00 pm – Volleyball – Women’s Preliminary Round – Maracanãzinho
15:00 pm – Archery – Men’s and Women’s Individual Eliminations – Sambódromo
15:30 pm – Weightlifting – Women’s 58kg Final – Riocentro – Pavilion 2
15:30 pm – Judo – Men’s -73kg and Women’s -57kg Finals – Carioca Arena 2
15:30 pm – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
16:00 pm – Table tennis – Men’s and Women’s Singles: Round 4 – Riocentro – Pavilion 3
16:00 pm – Fencing – Women’s Individual Sabre Semi-finals, Finals – Carioca Arena 3
16:00 pm – Diving – Men’s Synchronized 10m Platform Final – Maria Lenk Aquatics Centre
16:00 pm – Gymnastics – Artistic – Men’s Team Final – Rio Olympic Arena
17:00 pm – Hockey – Women’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 2
17:00 pm – Boxing – Men’s Preliminaries – Riocentro – Pavilion 6
17:30 pm – Rugby – Women’s Placing 5-8, Finals – Deodoro Stadium
17:30 pm – Basketball – Women’s Preliminary Round – Youth Arena
18:00 pm – Hockey – Women’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 1
18:45 pm – Tennis – Men’s & Women’s Singles, Doubles – Olympic Tennis Centre – Centre Court
19:00 pm – Weightlifting – Men’s 62kg Final – Riocentro – Pavilion 2
19:00 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1
19:30 pm – Water polo – Men’s Preliminary Round – Maria Lenk Aquatics Centre
19:50 pm – Handball – Women’s Preliminaries – Future Arena
20:30 pm – Volleyball – Women’s Preliminary Round – Maracanãzinho
20:30 pm – Table tennis – Men’s and Women’s Singles: Round 4 – Riocentro – Pavilion 3
21:00 pm – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
22:00 pm – Swimming – Men’s and Women’s Semi-finals, Finals – Olympic Aquatics Stadium
22:30 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1

Tuesday, Aug. 9 — Day 4
08:30 am – Rowing – Men’s and Women’s Quarter-finals, Semi-finals – Lagoa Stadium
09:00 am – Water polo – Women’s Preliminary Round – Maria Lenk Aquatics Centre
09:00 am – Shooting – Women’s Qualification, Finals – Olympic Shooting Centre
09:00 am – Fencing – Men’s Individual Epee Prelims, Quarter-finals – Carioca Arena 3
09:00 am – Archery – Men’s and Women’s Individual Eliminations – Sambódromo
09:30 am – Volleyball – Men’s Preliminary Round – Maracanãzinho
09:30 am – Handball – Men’s Preliminaries – Future Arena
10:00 am – Weightlifting – Men’s 69kg, Women’s 63kg – Riocentro – Pavilion 2
10:00 am – Table tennis – Women’s Singles: Quarter-finals – Riocentro – Pavilion 3
10:00 am – Judo – Men’s -81kg and Women’s -63kg – Carioca Arena 2
10:00 am – Hockey – Men’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 1
10:00 am – Equestrian eventing – Eventing Individual and Team Jumping Final – Olympic Equestrian Centre
10:00 am – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
10:45 am – Tennis – Singles: M Rnd 2, W Rnd 3, Doubles: M QF, W Rnd 2 & QF – Olympic Tennis Centre – Centre Court
11:00 am – Tennis – Singles: M Rnd 2, W Rnd 3, Doubles: M QF, W Rnd 2 & QF – Olympic Tennis Centre – Court 2
11:00 am – Tennis – Singles: M Rnd 2, W Rnd 3., Doubles: M QF, W Rnd 2 & QF (TE017) – Olympic Tennis Centre – Court 1
11:00 am – Rugby – Men’s Pool Round (6 Matches) – Deodoro Stadium
11:00 am – Tennis – Singles: M Rnd 2, W Rnd 3, Doubles: M QF, W Rnd 2 & QF (TE019) – Olympic Tennis Centre – Courts 3-9
11:00 am – Hockey – Men’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 2
11:00 am – Boxing – Men’s Preliminaries – Riocentro – Pavilion 6
12:15 pm – Basketball – Women’s Preliminary Round – Youth Arena
13:00 pm – Sailing – Men’s and Women’s Racing – Marina da Glória
13:00 pm – Swimming – Men’s and Women’s Heats – Olympic Aquatics Stadium
13:30 pm – Canoe slalom – Men’s Canoe Single Semi-finals, Final – Whitewater Stadium
14:15 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1
14:40 pm – Handball – Men’s Preliminaries – Future Arena
15:00 pm – Volleyball – Men’s Preliminary Round – Maracanãzinho
15:00 pm – Archery – Men’s and Women’s Individual Eliminations – Sambódromo
15:30 pm – Weightlifting – Women’s 63kg Final – Riocentro – Pavilion 2
15:30 pm – Judo – Men’s -81kg and Women’s -63kg Finals – Carioca Arena 2
15:30 pm – Shooting – Women’s final – Olympic Shooting Centre
15:30 pm – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
15:30 pm – Basketball – Women’s Preliminary Round – Youth Arena
16:00 pm – Table tennis – Men’s Singles: Quarter-finals – Riocentro – Pavilion 3
16:00 pm – Rugby – Men’s Pool Round (6 Matches) – Deodoro Stadium
16:00 pm – Fencing – Men’s Individual Epee Semi-finals, Finals – Carioca Arena 3
16:00 pm – Football – Women’s First round – Mané Garrincha Stadium – Brasília
16:00 pm – Football – Women’s First round – Fonte Nova Arena – Salvador
16:00 pm – Diving – Women’s Synchronized 10m Platform Final – Maria Lenk Aquatics Centre
16:00 pm – Gymnastics – Artistic – Women’s Team Final – Rio Olympic Arena
17:00 pm – Boxing – Men’s Preliminaries – Riocentro – Pavilion 6
18:00 pm – Football – Women’s First round – Amazônia Arena – Manaus
18:00 pm – Hockey – Men’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 1
18:45 pm – Tennis – Singles: M Rnd 2, W Rnd 3, Doubles: M QF, W Rnd 2 & QF – Olympic Tennis Centre – Centre Court
19:00 pm – Weightlifting – Men’s 69kg Final – Riocentro – Pavilion 2
19:00 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1
19:50 pm – Handball – Men’s Preliminaries – Future Arena
20:30 pm – Volleyball – Men’s Preliminary Round – Maracanãzinho
20:30 pm – Table tennis – Men’s Singles: Quarter-finals – Riocentro – Pavilion 3
21:00 pm – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
22:00 pm – Football – Women’s First round – Mané Garrincha Stadium – Brasília
22:00 pm – Swimming – Men’s and Women’s Semi-finals, Finals – Olympic Aquatics Stadium
22:30 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1

Wednesday, Aug. 10 — Day 5
08:30 am – Rowing – Men’s and Women’s Semi-finals, Finals – Lagoa Stadium
08:30 am – Fencing – Men’s Ind. Sabre Prelims, QF, Women’s Ind. Foil Prelims, QF – Carioca Arena 3
08:30 am – Cycling road – Men’s and Women’s Individual Time Trial – Pontal
09:00 am – Water polo – Men’s Preliminary Round – Maria Lenk Aquatics Centre
09:00 am – Shooting – Men’s Qualification, Finals – Olympic Shooting Centre
09:00 am – Archery – Men’s and Women’s Individual Eliminations – Sambódromo
09:30 am – Volleyball – Women’s Preliminary Round – Maracanãzinho
09:30 am – Handball – Women’s Preliminaries – Future Arena
10:00 am – Weightlifting – Men’s 77kg, Women’s 69kg – Riocentro – Pavilion 2
10:00 am – Table tennis – Women’s Singles: Semi-finals – Riocentro – Pavilion 3
10:00 am – Judo – Men’s -90kg and Women’s -70kg – Carioca Arena 2
10:00 am – Equestrian dressage – Dressage Team Preliminaries – Olympic Equestrian Centre
10:00 am – Hockey – Women’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 1
10:00 am – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
10:45 am – Tennis – Singles: M Rnd 3, W QF, Doubles: M SF, W QF – Olympic Tennis Centre – Centre Court
11:00 am – Tennis – Singles: M Rnd 3, W QF, Doubles: M SF, W QF, Mixed Rnd 1 – Olympic Tennis Centre – Court 2
11:00 am – Tennis – Singles: M Rnd 3, W QF, Doubles: M SF, W QF – Olympic Tennis Centre – Court 1
11:00 am – Rugby – Men’s Pool Round (6 Matches) – Deodoro Stadium
11:00 am – Tennis – Singles: Men’s Rnd 3, Doubles: Mixed Rnd 1 – Olympic Tennis Centre – Courts 3-9
11:00 am – Hockey – Women’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 2
11:00 am – Boxing – Men’s Prelims, Quarter-finals – Riocentro – Pavilion 6
12:15 pm – Basketball – Women’s Preliminary Round – Youth Arena
13:00 pm – Sailing – Men’s and Women’s Racing – Marina da Glória
13:00 pm – Football – Men’s First round – Mané Garrincha Stadium – Brasília
13:00 pm – Football – Men’s First round – Mineirão – Belo Horizonte
13:00 pm – Swimming – Men’s and Women’s Heats – Olympic Aquatics Stadium
13:30 pm – Canoe slalom – Men’s Kayak Semi-finals, Final – Whitewater Stadium
14:15 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1
14:40 pm – Handball – Women’s Preliminaries – Future Arena
15:00 pm – Volleyball – Women’s Preliminary Round – Maracanãzinho
15:00 pm – Archery – Men’s and Women’s Individual Eliminations – Sambódromo
15:30 pm – Weightlifting – Women’s 69kg Final – Riocentro – Pavilion 2
15:30 pm – Judo – Men’s -90kg and Women’s -70kg Finals – Carioca Arena 2
15:30 pm – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
15:30 pm – Basketball – Women’s Preliminary Round – Youth Arena
16:00 pm – Rugby – Men’s Placing 9-12 and Quarter-finals – Deodoro Stadium
16:00 pm – Diving – Men’s Synchronized 3m Springboard Final – Maria Lenk Aquatics Centre
16:00 pm – Gymnastics – Artistic – Men’s Individual All-Around Final – Rio Olympic Arena
17:00 pm – Hockey – Men’s and Women’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 2
17:00 pm – Boxing – Men’s Prelims, Quarter-finals – Riocentro – Pavilion 6
17:30 pm – Fencing – Men’s Ind. Sabre SF, Finals, Women’s Ind. Foil SF, Finals – Carioca Arena 3
18:00 pm – Hockey – Men’s and Women’s Preliminaries – Olympic Hockey Centre, pitch 1
18:45 pm – Tennis – Singles: M Rnd 3, W QF, Doubles: M SF, W QF, Mixed Rnd 1 – Olympic Tennis Centre – Centre Court
19:00 pm – Weightlifting – Men’s 77kg Final – Riocentro – Pavilion 2
19:00 pm – Football – Men’s First round – Fonte Nova Arena – Salvador
19:00 pm – Football – Men’s First round – Corinthians Arena – São Paulo
19:00 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1
19:30 pm – Water polo – Men’s Preliminary Round – Maria Lenk Aquatics Centre
19:50 pm – Handball – Women’s Preliminaries – Future Arena
20:30 pm – Volleyball – Women’s Preliminary Round – Maracanãzinho
20:30 pm – Table tennis – Women’s Singles: Finals – Riocentro – Pavilion 3
21:00 pm – Volleyball – Beach – Men’s and/or Women’s Preliminaries – Beach Volleyball Arena
22:00 pm – Swimming – Men’s and Women’s Semi-finals, Finals – Olympic Aquatics Stadium
22:30 pm – Basketball – Men’s Preliminary Round – Carioca Arena 1

Thursday, Aug. 11 — Day 6

Friday, Aug. 12 — Day 7

Saturday, Aug. 13 — Day 8

Sunday, Aug. 14 — Day 9

Monday, Aug. 15 — Day 10

Tuesday, Aug. 16 — Day 11

Wednesday, Aug. 17 — Day 12

Thursday, Aug. 18 — Day 13

Friday, Aug. 19 — Day 14

Saturday, Aug. 20 — Day 15

Sunday, Aug. 21 — Day 16

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *